Taierile ilegale continua: aproape 100 pe zi. Autoritatile sunt mai vigilente sau se taie mai mult?

Numărul tăierilor ilegale a crescut în 2015 comparativ cu perioada 2013-2014, arată un raport al Greenpeace România, iar acest lucru s-ar datora faptului că cineva nu a mai închis ochii și a decis să mai și înregistreze faptele. Asta ar trebui să fie un fel de mulțumire temporară, chiar dacă cifrele indică aproape 100 de tăieri ilegale zilnic. Au curs telefoanele la 112, însă nu e suficient. Asta ar fi prima variantă, a doua fiind simplă: se taie mai mult. Clujul nu chiar fruntaș la faza asta, dar se apropie bine de top zece, culoarea sa fiind portocalie pe harta tăierilor.
Haideți să vedem care sunt județele din capul listei:

Argeș – 3.087 de cazuri (8,85% din totalul cazurilor la nivel național), Vrancea – 2.893 (8,30%) și Bacău –  1.882(5,40%). Județul Argeș a înregistrat cel mai mare număr de cazuri de tăieri ilegale investigate de autorități și la nivelul anilor 2013-2014 și 2009-2011.  

  Nu toate acestea s-au lăsat cu dosare penale (doar 32%), multe dintre ele (68%) fiind încadrate drept contravenții pentru care s-au aplicat sancțiuni în valoare de aproximativ 6.6 milioane de euro. Vă postez un alt infografic interesant al celor de la Greenpeace:

Primele 10 județe după valoarea contravențiilor și numărul de cazuri în anul 2015

Nr.JudețNumăr de cazuriValoare contravențiiValoarea în euro (aprox.[2])
1Argeș30872.704.050600.900
2Olt8262.369.000526.444
3Ilfov792.033.500451.888
4Vrancea28931.760.170391.148
5Suceava16161.745.600384.911
6Dolj8551.238.250275.166
7Bacău18821.126.150250.255
8Bihor11971.014.950225.544
9Mureș1614978.500217.444
10Cluj1061969.230215.384

54  de apeluri pe zi la 112 – Radarul Pădurilor în 2015

Regăsim Clujul în topul de mai sus chiar pe locul zece. O chestie interesantă e că județul nostru a fost al treilea în privința numărului de apeluri la 112.

Nr.JudețNumăr de apeluri Radarul PădurilorTransporturi ilegale depsitate
1Brașov1942420
2Hunedoara1329262
3Cluj1125238
4Suceava837224
5Argeș851182
6Bacău403108

 

Recent, Agent Green a raportat a reluat informările legate de defrișările din Munții Țarcu: 90 ha de pădure virgină nu au fost incluse în studiul PIN-Matra. Practic, prin această neidentificare, se dă liber la posibile tăieri ilegale, căci pădurea de acolo nu există ca pădure virgină în niciun studiu.

Până una alta, trebuie să ne mulțumim cu faptul că se raportează și cineva nu se mai face că vede, autoritățile fiind ceva mai atente. Totuși, nu cred că societatea civilă și-a spus vocea cu adevărat în chestiunea tăierilor ilegale, iar acest aspect rămâne o necunoscută pentru mine. Vedem anii viitori.

Comenteaza

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.